Doujutsu

20. října 2012 v 12:01 | George HeyDuck
Dōjutsu (瞳术, doslovný překlad "oční techniky") jsou genetické ninja schopnosti, které využívají oči k poskytování šířším schopnostem oka. Patří mezi kekkei genkai, takže nejsou klasifikovány jako jeden z hlavních typů jutsu. Nevyžadují použití ručních pečetí a v některých případech usnadňují obranu před genjutsu a taijutsu a ninjutsu k poražení soupeře. Všechny známé dōjutsu také poskytují uživateli některé unikátn schopnosti, jako je například rozšířené zorné pole nebo prediktivní schopnosti. Použití dōjutsu často spotřebuje velké množství čakry.
Dōjutsu se předávají dědičně, ale je možné je implantovat do třetí osoby. Mezi známé dōjutsu patří Tři Velké Dōjutsu (三大瞳術, San Daidōjutsu; literární význam "Tři Velké Oční Techniky") Sharingan , Rinengan Byakugan..

Sharingan
Sharingan (写輪眼; literární význam "Kopírovací oko") je kekkei genkai klanu Uchiha. Členové tohoto klanu v sobě v určitém věku Sharingan probudí, a poté ho mohou aktivovat a deaktivovat podle potřeby. Při používání sharinganu se duhovka uživatele zbarví do červena a okolo zornice se objeví 1 až 3 tomoe. Počet závisí na dovednosti uživatele. Se zvětšujícím se počtem tomoe se také zlepšují základní shopnosti Sharinganu.
Sharingan může být transplantová jinému člověku. Ten ho ale nemůže používat tak dobře jako Uchiha a také ho stojí mnohem více chakry. Navíc nelze deaktivovat, proto ho pro šetření chakry mají většinou přikrytý.Stejně jako ostatní doujutsu i Sharingan dokáže vidět chakru.
Sharingan také dává uživateli lepší postřeh a pokud je uživate dostatečně zručný, dokoce dává schopnost předpovídat nepřítelův útok.
Další schopnost sharinganu je zkopírovat jakoukoliv techniku, kterou uživatel uvidí. K použití zkopírované techniky je však nutné mít potřebné schopnosti, proto nelze zkopírovat techniky vyžadující kekkei genkai, nebo techniky, které jsou pro uživatele fyzicky neproveditelné (například techniky klanu Aburame)
Sharingan má navíc schopnost uvést nepřítele do iluze pouhým očním kontaktem. Proti těmto iluzí je bez doujutsu jediná obrana, nekouknout se uživateli sharinganu do očí.
Poslední schopností Sharinganu je Izanagi, ultimátní genjutsu, které dovolí uživateli po určitý čas změnit veškeré negativní účinky na pouhou iluzi. Cenou za použití této techniky je však ztráta zraku jednoho sharinganu.


Mangekyou Sharingan - je silnější verze Sharinganu, kterou uživatel získá, pokud zabije svého nejlepšího přítele. Mangekyou Sharingan se od Sharinganu liší svým vzhledem, který je u každého uživatele jiný. Svému uživateli dává 3 nové techniky: Amaterasu, Tsukuyomi a Susanoo. Probuzení Mangekyou Sharinganu však zhoršuje zrak až do úplné slepoty. Jediný způsob, jak získat svůj zrak zpět je vzít Mangekyou Sharingan svému sourozenci, tím vznikne Eternal Mangekyou Sharingan.

Byakugan
Byakugan (白眼; literární význam "Bílé oko") je kekkei genkai klanu Hyuuga. Členové tohoto klanu se vyznačují bílýma očima bez zornic. Pokud Byakugan aktivují, objeví se jim kolem očí vystouplé žíly.
Stejně jako Sharingan, i Byakugan může být transplantován jinému člověku, příkladem je Ao ze skryté mlžné. Transplantovaný Byakugan však může být deaktivován, narozdíl od Sharinganu, který je stále aktivní


První schopností Byakuganu je skoro 360º zorné pole, jediné slepé místo je za prvním hrudním obratlem
Druhou schopností Byakuganu je možnost vidět skrz pevné objekty a vidět i velmi vzdálené objekty. Vzdálenost, na kterou uživatel vidí se liší podle uživatele, například Neji při boji s Kidomarem viděl do 50m, zatímco při záchraně Gaary viděl na vzdálenost více než 800m.

Třetí schopností Byakuganu je možnost vidět chakru a chakrový oběhový systém ostatních lidí. Díky tomu může uživatel dobře mířenými ranami narušit soupeřův oběh chakry a způsobit mu vnitřní zranění. Někteří členové klanu Hyuuga dokáží dokonce vidět Tenketsu a uzavřít je. Pokud je uzavře všechny, soupeř není schopet používat techniky, které potřebují chakru.

Rinnengan


Rinnegan je doujutsu, které se vyskytuje velmi vzácně. Zatím jsou známi pouze čtyři uživatelé Rinneganu: Rikudou Sennin, Nagato, Uchiha Madara a Tobi.

Rinnegan umožňuje uživateli rychle se naučit různé techniky, a také používat všechny základní elementy chakry. Uživatel Rinneganu se tedy může naučit jakoukoliv techniku, kromě těch, které potřebují kekkei genkai. Stejně jako Sharingan a Byakugan i Rinnegan umožňuje vidět chakru. Rinnegan svému uživateli také dává moc nad technikami šesti cest a také moc nad životem a smrtí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama